ghalam

فونت ها در واقع تار و پود محتوای آموزشی شما هستند و نقش بسیار ظریفی در کیفیت بصری محتوا بازی می کنند. با انتخاب فونت در واقع یک نوع پیام غیر کلامی برای کاربر خود ارسال می کنید پس سعی کنید فونت ها را متناسب با پیام و حسی که می خواهید به کاربر منتقل شود تهیه و تنظیم کنید . در ادامه به بررسی مهمترین فاکتورهایی که باید یک محتوا ساز در انتخاب فونت های پروژه خود رعایت کند می پردازیم.

قوانین انتخاب فونت

-نوع فونت هایی که استفاده می کنید را در کل پروژه ی آموزشی به ۲ یا ۳ نوع خاص محدود کنید تا در طی روند آموزشی حافظه تصویری فراگیر با آن آشنا باشد و مدام با فونت های جدید مواجه نشود.

-برای عناوین و بدنه اصلی متن از فونت های متفاوت استفاده کنید.سعی کنید فونت تیتر و فونت بدنه اصلی متن از لحاظ رنگ و سایز متفاوت باشه. توجه داشته باشید بهتر است نوع فونت انتخابی برای تیتر و بدنه اصلی متن در کل پروژه باید یکسان باشد.

-فونت هایی را انتخاب کنید که به راحتی خوانده شوند درواقع از فونت ها به عنوان ابزار انتقال مفاهیم آموزشی استفاده کنید.

-از تضاد در رنگ فونت و پس زمینه به نفع محتوا خود بهره ببرید.رنگ متن باید در تضاد با رنگ پس زمینه باشد تا علاوه بر جلب توجه فراگیر به راحتی خوانده شود.

-اندازه فونت ها را مناسب انتخاب کنید . اندازه فونت های استفاده شده در تیتر باید درشت تر و فونت های متن اصلی باید کمی کوچک تر باشد. شما می توانید با اندازه فونت ها در طی محتوای آموزشی خود بازی کنید.

-سعی کنید فقط ۱۵ تا ۴۰ % فضای اسلاید ها را به متن با فونت های استاندارد اختصاص بدهید .

-درصورت نیاز به جلب توجه کاربر و تاکید بر متن های زیرنویس تصاویر از قابلیت های Bold – Italic استفاده کنید.

-از فونت هایی استفاده کنید که با نوع محتوای آموزشی شما سازگار باشد و از انطباق نوع فونت با نوع متن حتما مطمئن شوید.(با توجه به نوع محتوای آموزشی به عنوان مثال : علمی،ورزشی،هنری و….. از فونت های خاص استفاده کنید.)

-هرگز خوانایی متن را فدای خلاقیت در استفاده ازفونت ها نکنید، مگر در مواردی که هدف اصلی باز هم مفهوم و خوانا بودن متن باشد. فقط به دلیل وجود قابلیت های گرافیکی در تایپ مجبور نیستید از همه موارد استفاده کنید. بسیاری از برنامه های محبوب گرافیکی و کاربردی ، امکاناتی از قبیل: سایه،بازتاب،اشکال و….در اختیار شما قرار می دهند. لازم نیست از همه ی این موارد یکجا برای یک نوع فونت استفاده کنید،زیرا استفاده از این قابلیت های گرافیکی گاهی اوقات نه تنها به زیباتر شدن فونت های شما کمک نمی کنند،بلکه باعث نامفهوم شدن متن شما می شوند.

-از فونت های متفاوت برای زیبا و جذاب کردن محتوای آموزشی استفاده نکنید هدف از به کاربردن فونت های متفاوت در متن ها انتقال بهتر مفاهیم و جلب توجه کاربر است نه سرگرم کردن او.

 

منبع : هنر تعلیم