خبرگزاری بیان

در مذاکرات ۳+۳ درباره قفقاز جنوبی شرکت نمی‌کنیم - بیان

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری دانشجو، «دیوید زالکالیانی» وزیر امور خارجه و معاون نخست وزیر گرجستان روز جمعه گفت که تفلیس قصدی برای شرکت در مذاکرات ۳+۳ (با شرکت جمهوری آذربایجان، ارمنستان، گرجستان، روسیه، ترکیه و ایران) درباره موضوع رفع موانع روابط اقتصادی و حمل و نقل در منطقه قفقاز جنوبی ندارد.

به نوشته خبرگزاری تاس، وی گفت: «تفلیس در مذاکرات پلتفرم شش‌گانه مشارکت نخواهد کرد و در این باره در جریان سفر به ترکیه و (جمهوری) آذربایجان صحبت کرده‌ام».

اوایل ماه اکتبر، وزیر امور خارجه گرجستان گفت که با وجود مشکلات با مسکو، تفلیس باید به گونه‌ای در چنین پروژه‌های ژئوپلتیک منطقه‌ای حضور داشته باشد، اما مدتی بعد دپارتمان ارتباطات راهبردی وزارت امور خارجه گرجستان این اظهارات را رد کرده و آن را سوء برداشت رسانه‌ها توصیف کرد.

در ماه اکتبر، «سرگئی لاوروف» وزیر امور خارجه روسیه در کنفرانس خبری پس از گفتگو با «حسین امیرعبداللهیان» همتای ایرانی خود گفت که با وزیر امور خارجه ایران درباره ابتکار ایجاد چارچوب ۳+۳ که شامل جمهوری آذربایجان، ارمنستان، گرجستان و ترکیه است گفتگو کرده است. وی هدف از ایجاد این چارچوب را رفع تمامی موانع حمل و نقل و ارتباطات اقتصادی در منطقه توصیف کرده است.

وزیر امور خارجه روسیه گفته بود که طرف ایرانی و ترکیه و جمهوری آذربایجان از این ابتکار حمایت کرده‌اند.

مسکو اعلام کرده که با مقام‌های ارمنستانی در این زمینه در حال کار بوده و امیدار است که گرجستان نیز مزایای اساسی ایجاد چنین سازوکاری را درک کند.

ابتکار چارچوب شش‌گانه در زمینه همکاری در منطقه قره‌باغ کوهستانی نخستین بار توسط ترکیه و جمهوری آذربایجان مطرح شده است. ایران از این ایده استقبال کرده و گفته که آماده تسهیل اقدامات به سوی تقویت صلح در منطقه است.

بازدید : - بار دسته بندی : سیاسی تاريخ : 20 نوامبر 2021 به اشتراک بگذارید :
دیدگاه کاربران
    • دیدگاه ارسال شده توسط شما ، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
    • دیدگاهی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با مطلب باشد منتشر نخواهد شد.